ROBEN - Official web page
HOME | MUSIC AND LYRICS | NEWS | DISCOGRAPHYBIOGRAPHY | GALLERY | MEDIA

BIOGRAPHY

THE ROBEN BIO
By name:  Robert Zatko

Main Music Genres:
Electronica,  Alternative, SynthPop...


About
Songwriter, Composer, Arranger, Multi-instrumentalist, Producer.

Music Label
Music studio ROBOTHER

  BIO:

The Roben is comming from Bratislava, Slovakia where as a young boy started compose his first poprock songs. His favorite activity was especially playing guitar, compose new music, writting lyrics and singing. In his 15 he was a member of reggae group (vocal and guitar) and as 17 years old he and his friends fouded a new band 'Forum'. This poprock group of five amateur musicians performed few concerts and festivals in Bratislava.

Later, gradually influenced by electronic music as well as many different styles, The Roben gives preference to the electronic music and by using new synthesizers he composes first synthipop songs with lyrics in Slovak language. At the beginning of 90´s he is the frontman of 'Forum' group and afterwards 'The Dark' electronic bands, which were well-known among fans of electropop/EBM scene in Czechoslovakia. After political changes in both countries he interrupts his music activities in the middle of 90's.

The Roben

At the beginning of this Millenium The Roben starts again producing new songs oriented to classic synth well known from '90 and later on more progressive electronic sound trying to reach more expressive and dynamic sound. The pop and rock orientation from his youth, under the influence of latest electronic streams, brings the inspiration to his production nowadays.

"The interest of the audience is a great encouragement for me for further work, but I compose the music especially with the pleasure of creating new things. The time I spend by song composing, arrangements, new lyrics, music recording and final production are time-consuming but internally enriching. I had always desired to produce own music since my youth. Only the difference is that in the past it was unfeasible for beginning musicians to build up own studio, because technical capability was very limited, and equipment was very expensive and unattainable. Fortunately, everything has changed."

Evolution in Rob's work is definitely to feel. Each album differs in its sound, speed and style. It is the result of natural development, but also influenced by wide range of musical genres that are close to Rob. He considers the most important attributes of his work to bring new music ideas and quality within musical compositions.

"Variety, unrelatedness to a particular style, and autonomy in creation are something for me that untie my hands and gives me the opportunity to express my individuality, no matter what other people think. It's simply about the freedom and creativity. "

CONTACT

Web: www.theroben.com
facebook: facebook.com/therobenofficial
Studio Label: ROBOTHER
FACEBOOK   REVERBNATION  BANDZONE  |  SOUNDCLOUD  N1M


The Roben

  BIO:                    [ BIO viac detailov tu ]

Muzikant, skladateľ, aranžér, textár a nezávislý producent alternatívnej elektronickej hudby z Bratislavy. Spevák, multi-inštrumentalista a zvukový inžinier pod labelom ROBOTHER.

Zakladateľ a frontman skupín Forum (synthpop) a The Dark (electronic body music) na Slovensku na prelome 90. rokov.

Rád experimentuje najmä v štýle elektroniky v rôznych podobách, v ktorých dominujú zvuky syntetizátorov, analógových elektronických zvukov, živých akustických, či elektrických gitár v skladbách, ktorých je zároveň autorom i interpretom. Každý z albumov obsahuje okrem spievaných skladieb aj niekolko inštrumentálnych.

Jednotlivé albumy sa koncepčne líšia. Tie staršie do roku 2011 sa vyznačujú klasickým synthipopovým soundom zo začiatku 90. rokov, neskoršie albumy sa vyznačujú viac alternatívnym žánrom. Album ORINOCO je orientovaný do electro-ambient, STOP THE ALIEN obsahuje prvky nu-disco resp. techno a posledný z albumov UNDERGROUND je v duchu jeho názvu viac posunutý do štýlu elektronickej alternatívnej produkcie s prvkami rocku.

"Záujem publika je pre mňa veľkým povzbudením pre ďalšiu prácu a akýmsi štartérom pre ďalšiu tvorbu, ale hudbu komponujem predovšetkým z radosti tvoriť nové veci. Často krát sú to najmä poslucháči zo zahraničia. Chvíle, ktoré strávim prácou v štúdiu pri komponovaní, tvorbe aranžmánov, textov, pri nahrávaní a finálnej produkcii sú síce časovo náročnou prácou, ale vnútorne obohacujúcou. Hudba je so mnou bytostne spätá už od útleho detstva. Kedysi nebolo jednoduché, ba bolo až priamo nemožné mať k dispozícii vlastné štúdio a pre začínajúceho muzikanta boli značne obmedzené možnosti technického vybavenia. Štúdiová technika bola neskutočne drahá a mali ju k dospozícii len tí, ktorí dostali šancu nahrávať vo veľkých nahrávacích štúdiach. Našťastie doba sa zmenila a dnes je už všetko ináč."

Vývoj v Robovej tvorbe je jednoznačne cítiť. Jednotlivé albumy sa líšia svojim zvukom, tempom aj štýlom. Je to dôsledkom prirodzeného vývoja, ale aj vplyvom širokého spektra hudobných žánrov, ktoré sú Robovi blízke. Za najpodstatnejšie atribúty svojej tvorby považuje prinášať nové nápady a kvalitné hudobné kompozície.

“Rôznorodosť, neviazanosť na konkrétny štýl a samostatnosť v tvorbe sú pre mňa niečím, čo mi rozväzuje ruky a dáva možnosť vyjadriť svoju individualitu bez ohľadu, čo si kto o tom myslí. Je to voľnosti a kreativite.”

Dôkazom takej zmeny je i posledný album UNDERGROUND s viac alternatívnym prejavom, ktorého elektronický zvuk prináša ešte viac naživo hraných elektronických gitár, expresívnejší spev, orientáciu k soundtracku a viac priestoru pre inštrumentálne plochy.

Podrobnú biografiu nájdete na tomto linku.