ROBEN - Official web page
HOME | MUSIC AND LYRICS | NEWS | DISCOGRAPHYBIOGRAPHY | GALLERY | MEDIA

PERSONAL HISTORY

- O DOBÁCH MINULÝCH I SÚČASNÝCH...
  BIO & PERSONAL HISTORY:

Robo Zaťko pod pseudonymom The Roben sa narodil v Bratislave začiatkom 70 rokov. Ako 15-ročný začína postupne vo viacerých v miestnych (bratislavských) amatérskych zoskupeniach, ktoré tvoria jeho priatelia, tiež amatérski hudobníci. Kapely hrajú vlastnú tvorbu v štýle rock/pop, reggae, funk. Jeho obľúbenými činnosťami je spev a hra na gitare alebo programovanie bicích. Po roku 87 sa výrazne orientuje na silnejúci elektronicko synthipopový žáner a v roku 1988 zakladá spolu s priateľmi jednu z prvých elektronických kapiel na Slovensku - Forum. V kapele sa profiluje ako spevák, textár a aranžér. Po dokončení vlastného synthpop repertoáru kapela absolvuje koncerné turné po Slovensku so skupinou Vidiek, Beátou Dubasovou a tiež účinkuje i s inými kapelami na rôznych podujatiach a festivaloch.

V období 1991-93 Robo Zaťko spoločne s Ďurom Somolányim a Braňom Hanzlíkom zakladá prvú slovenskú EBM (Electronic Body Music) kapelu The Dark a spoločne pripravujú repertoár. Robo je tiež autorom viacerých úspešných songov a spevák kapely. V r.'93-'94, po návrate z Vojenského umeleckého súboru v Bratislave na krátko zakladá alternatívny hudobný projekt Andante, v štýle psychoelektronickej hudby.

Po dlhšej prestávke, po r. 2008 s postupným zakúpením syntetizátorov a štúdiovej techniky zriaďuje vlastné hudobné štúdio a tvorí nový repertoár v klasickom electropop štýle. Niektoré zo skladieb sú zaradené na štúdiový album projektu Ravalon - Časopriestor. V r. 2010 sa okrem hudobnej tvorby venuje predovšetkým spevu, navštevuje súkromnú hudobnú školu a absolvuje hodiny u Aleny Čermákovej. V nasledovnom roku vydáva svoj sólový štúdiový album The Roben - Druhý pád. Zo spätného pohľadu sú oba albumy akýmsi odrazovým mostíkom pre ďalší vývoj v jeho budúcej tvorbe.

Ďalším míľnikom v tvorbe je rok 2012. The Roben ako sólový interpret vydáva štúdiový album Orinoco. Tento projekt je od pôvodnej tvorby odlišný, s dôrazom na štýlovejšie elektronické zvuky aj s občasným pridaním gitarových partií. Na albume sú okrem spievaných songov v angličtine aj inštrumentálne skladby väčšinou v pomalšom tempe a celkovo tento album nevyznieva tak expresívne, skôr je ladený komornejšie; texty sú o plynutí života okolo nás, o jeho zmysle alebo pominuteľnosti.

Koncom r. 2012 vydáva singel Android League, ako predzvesť nového štúdiového albumu STOP THE ALIEN, ktorého songy sú publikované od 1.8.2013 na internetovej sociálnej sieti a rôznych zahraničných hudobných portáloch. Je v znamení dynamických, rýchlych skladieb s progresívnejším elektronickým zvukom s prvkami dance/techno. Koncom leta 2013 je jedna z jeho skladieb "The Chip In My Head" je hraná v RádioFM.

Rok 2014/2015 prináša prípravu a vydanie ďalšieho nového albumu s viac alternatívnym prejavom pod názvom UNDERGROUND. Ten prináša do soundu viac živých gitár, expresívnejší spev, orientáciu k soundtracku a viac inštrumentálnych plôch. Priestor tu majú inštrumentálne party podfarbené živou akustickou alebo elektrickou gitarou. Z prvých skladieb, ktoré boli počas roku 2015 publikované sú:  HIDDEN LAND, THE SUN IS VERY HIGH, CONSPIRATION THEORY alebo PROMISE.

V roku 2016 publikuje štúdiový release - výberový album  Selection 07. Od konca roku 2018 sa pripravuje na nový album, ktorého skladby majú byť publikované v roku 2019.

The Roben