ROBEN - Official web page
HOME | MUSIC AND LYRICS | NEWS | DISCOGRAPHYBIOGRAPHY | GALLERY | MEDIA

     MEDIA

Media & Promotion

THE ROBEN

THE ROBEN - Album Promo Remix

THE ROBEN - Session / Club version

THE ROBEN - Cold war

THE ROBEN - Ked odchadzam aj sam

THE ROBEN - Android League


ROZHOVOR S PETROM MIHÁLIKOM

Peter Mihálik (editor)
marec 2019

Robo Zaťko ako THE ROBEN a jeho nový hudobný album "Polarity" 2019

Roba poznám ako človeka, ktorý sa okrem IT už od mladosti venuje elektronickej hudbe, vystúpeniam, komponovaniu a spevu. Viacerí najmä zo strednej generácie ho poznajú ako frontmana skupín Forum, The Dark, účinkujúcich na slovenskej elektronickej scéne v dekáde 90.rokov. Všimol som si jeho meno medzi účinkujúcimi SynthFestu, ktorý sa konal koncom októbra v Bratislave, preto som sa ho popýtal na pár otázok. Prezradil, že v posledných desiatich rokoch sa opätovne venuje hudbe vo svojom voľnom čase pod pseudonymom The Roben.

PM: Čoskoro to bude 10 rokov, čo si sa znova začal aktívnejšie venovať hudobnej produkcii. Ako hodnotíš toto obdobie ?

RZ: V roku 2009 som si po dlhšej hudobnej pauze opäť zakúpil synthetizátor. Aj keď niekoľko predchádzajúcich rokov som sa už hudobnej tvorbe nevenoval, stále som cítil, že sa raz k tomu vrátim. Začal som teda znova komponovať a oboznamovať sa s novými možnosťami. Baví ma to a robím to z vlastného potešenia. Asi po roku práce s fyzickým klávesom som začal kombinovať produkciu s virtuálnymi nástrojmi a tu sa mi výrazne rozšírili možnosti. Naštartoval ma jeden profesionálny hudobník.

PM: Čo to prinieslo?

RZ: Takýto spôsob tvorby v porovnaní s 90-tými rokmi je prakticky neporovnateľný. Počas posledných 10 rokov som sa venoval nielen tvorbe, ale aj ako samouk práci v štúdiu štýlom pokus-omyl, štúdiovej technike, práci so zvukom, tiež výrazne som posilnil štúdiovú výbavu a začal riešiť veci ako kompozícia, spracovanie nahrávky, mixing, mastering hudby a všetko, čo s tým súvisí. Za posledných 10 rokov som vydal v rámci môjho hudobného štúdia 6 albumov. Okrem toho existuje aj zatiaľ nepublikovaný album skupiny Ravalon, ktorú sme s Rikim Andrássym z The Feshees založili koncom r.2009. Kapela však po roku a pol skončila a začal som sa venovať výhradne vlastnej tvorbe.

PM: Máš nejakú základnú myšlienku, podľa ktorej sa riadiš ?

RZ: Neviem povedať, či sa riadim, ale je mojou podstatou. Vysvetlím to asi nasledovne. Chcem robiť hudbu presne podľa mojich predstáv, i keď ani to sa vždy nedarí. Som rád nezávislý, a teda úprimne povedané, nemám veľmi rád kompromisy, ktoré musíte v kapele robiť. Tým ale netvrdím, že v kapele sa mi zle pracuje, len musíte byť vtedy tak nastavený, že výsledok nemusí byť presne podľa vašej chuti. Ak však chcem čisto vlastný pohľad na hudbu, potom najradšej komponujem sám.

PM:  Pôsobil si resp. aj momentálne účinkuješ v kapelách. Ako to teda ide dokopy?

RZ: Ako som už spomenul. Vnútorne sa prestavíte na iný mód a ide to. Úplne chápem tých hudobníkov, spevákov, ktorí to vidia po svojom, pretože cítia, že to je ich osobné vyjadrenie hudby. Teraz spolupracujem s kapelou The Silence, ako klávesák a vokalista.

PM: Vyzerá, že si vcelku individualista. Čím všetkým sa pri vlastnej tvorbe zaoberáš ?

RZ: Je to kompletná produkcia od A takmer po Z. 

PM: Jasné, ale aké postupy pri tvorbe použivaš ?

RZ: Najprv musím vymyslieť nápad, spracovať ho na hudobných nástrojoch, nahrať do DAW systému, vymyslieť k hudbe spev, k spevu vymyslieť text, potom ho naspievať v štúdiu, zmixovať, zefektovať, zmastrovať a vydať na web. Poslednú dobu sa snažím svojpomocne pridať aspoň nejaké amatérske video, čo možno zvýši jeho sledovanosť. Tu by sa mi už naozaj hodila nejaká spolupráca s niekým, kto sa venuje najmä video spracovaniu.

PM: Tvoja hudba sa vyvíja, ako je počuť aj z postupnosti jednotlivých albumov. Čo by si o tom vedel povedať ? Aké veci Ťa ovplyvňujú z tohto pohľadu ?

RZ: Musím povedať, že okolo roku 2010 to bol tradičný slovenský synthpop s ktorým som bytostne spätý už od svojej mladosti, kedy sme zakladali kapelu Forum. Takže akoby som pokračoval v smere, kde som skončil s Forumom. Tento vplyv je cítiť na albumoch "Absolútne" a "Druhý pád". Ibaže celá hudobná scéna sa posunula za tie roky úplne iným smerom a aj keď som nezávislý v tomto smere, predsa som len cítil, že tieto skladby už nie sú v súčasnom duchu. Naviac nové zvuky, technické možnosti ma inšpirovali, aby som vyjadril čosi nové. Medzikrokom bolo vydanie albumu "Orinoco", ktorý bol viac ambiente.

PM: Ďalšou zmenou bol album "Stop The Alien" ....

RZ: Áno, tento album som poctivo pripravoval vyše roka, pretože na ňom figuruje až 13 skladieb. Bola to naozaj "makačka" zvládnuť všetko "od piki", od tvorby, aranžmánu, naspievaniu až finalizáciu nahrávky. No ešte ďalšou výraznou zmenou bol rok 2014/15, kedy som vydal album "Underground".

PM:  Prečo práce Underground ?

RZ:  Vyjadruje to skôr myšlienku nezávislosti. Na albume som použil živé elektrické gitary a to poznačilo aj celkový zvuk albumu s prvkami electro-rocku. Keďže som od útleho detstva skôr gitarista, hrával som každý deň 2,3 a viac hodín po škole, gitara ako nástroj  mi je veľmi blízka. Divím sa, že som, ju nepoužil už skôr.

PM: Keď sa vrátim ešte do minulého resp. dávneho obdobia, bol si vždy spevák. Spieval si v materskom jazyku. Teraz už v angličtine....

RZ: Áno, pôsobil som ako spevák v kapelách Forum87, Forum (synthpop), potom THE DARK a Ravalon, ale zároveň som sa vždy aktívne podieľal na tvorbe hudby na synthetizátoroch. V Forume najmä tvorbe bicích nástrojov. Nejak logicky som od zaťiatku spieval v slovenčine, ale v THE DARK to malo úplne iný ráz, tam nebolo o čom diskutovať - proste EBM (electronic body music) sa spieva anglicky :). Od 2012 som sa kvôli smerovaniu mojej tvorby na zahraničné portáli rozhodol opäť spievať anglicky.

PM: Na záver, vráťme sa k posledným novinkám. Čo si vydal alebo čo práve pripravuješ ?

RZ: Po albume "Underground" som v roku 2017 spravil výberovku "Selection 07", ktorá bola remastrovaná a obsahuje 7 slovenských skladieb a 7 anglických z albumov vydaných počas obdobia 2010-2016. Teraz už pár mesiacov pracujem na novom albume s názvom "Polarity" a tiež pod svojim labelom "Robother".

PM: Kedy a aký bude nový album ?

RZ: Plánujem ho dokončiť v tomto roku. Bude obsahovať okolo 10 skladieb. Jeho obsahom bude zmes skladieb elektroniky, synthi, melodických i temnejších skladieb t.j. s prvkami viacerých elektronických žánrov. Takmer všetky budú naspievané s anglickým textom. Na albume budú len 1-2 inštrumentálne skladby. Prvé promo bude zverejnené čoskoro. Predpokladám do na prelome apríla/mája 2019.

PM: Ďakujem za rozhovor a prajem Ti veľa zdaru pri ďalšej tvorbe.
www.theroben.com
`